Bebeklerde Uyku Sorunu Bitkisel Çözüm

Ebeveynlerin en merak ettiği konulardan birkaçı bebeklerde uyku problemi ve uyku sorunu bitkisel çözüm. Her türlü yöntemi uygulasalar da bazen bebekleri tekrar uyumaz ve bu zamanlarda çaresiz kalabilirler. Bebeklerin uykuda büyüdüğünü düşünürsek bebeklerde uyku sorunu çok önemlidir. Yeni doğan bir bebeğin gün içerisinde 18 saat uyuması gerekir. Bebeklerinin uyumamasının altında yatan birkaç etmen vardır.

İlk altı ayda bebekler gece 2-3 kez uykusundan uyanabilir, fakat sonrasında tekrar uyurlar. Bir yaşına gelmiş bebeklerin ise daha sakin ve dengeli uyudukları belirlenmiştir. Fakat küçük bir yüzdelik kısımda ise her gece uyanma problemi olduğu belirlenmiştir. Peki bebeklerin uyku bozukluğu nasıl düzene sokulur, uyumayan bebeğe nasıl çözüm üretmeliyiz?

BEBEKLERDE UYKUSUZLUK NEDENİ

Uykusuzluk problemi her bebeğin yaşayabileceği bir problemdir. İlk doğan bebekler çoğunlukla 30 dakika ve 4 saat arasında uyurlar. Bebeğin yaşı ilerledikçe uyku yoğunluğu artmaya başlar bu süreç ise 13-14 saat arasına çıkabilir. Bebekler çoğunlukla 3 yaşına geldiklerinde uyku sorunu yaşarlar.

Bebeklerde gaz sancıları ebeveynleri uyutmazken, bebek büyümeye devam ettikçe; diş çıkarma, korktuğu olayları tekrar rüyada görmesi, terk edilme endişesi ve annenin işe başlaması gibi sebeplerle geceleri bebeklerin uyandığı gözlenmiştir. Bazı bebeklerde ise etrafta fazla insan olması, eve yabancıların gelmesi huzursuzluğa sebep olabilmektedir. Ve ebeveynleriyle fazla vakit geçirmek isteyen çocuklar çoğunlukla uykuya direnirler.

Bir bebek yatmadan önce sallanmışsa ve bakım yapılıp emzirilmişse gece uyandığında tekrardan aynı davranışı göremediğinde huzursuzluğa kapılabilir. Bu yüzden uyku problemi yaşayabilirler. Aile içinde strese maruz kalması, ruhsal sorunlar bebeğinizin uykusuzluk sorunu yaşamasına neden olabilir.

BEBEKLERDE BAZI UYKU PROBLEMLERİ

Bebeklerde uyku sorunlarından bazılarını listelemek gerekirse:

 • Bebeklerde uyku apnesi,
 • Bebeklerde huysuzluk ve yatağa girmeyi reddetme,
 • Bebeklerde uykuya dalmada zorlanma,
 • Bebeklerde Kabus ve kötü rüya görmek,
 • Gün içinde uyanık kalamama gibi nedenleri de olabilir.

YENİDOĞAN BEBEĞİM UYKUYA DALAMIYOR

Genel olarak bu konuda “yenidoğan bebeğim uykuya dalamıyor” şeklinde şikayetler bulunmaktadır. Bunun sebebi bebeklerinizin sağlık sorunları olabileceği unutulmamalıdır. Yapılması gereken en mühim şey uzun süren uykusuzluk durumlarında sağlık kuruluşlarına danışmanız olacaktır.

BEBEKLERDE UYKU SORUNU BİTKİSEL ÇÖZÜM

Bebekler belirli bir süreye kadar devamlı olarak uyumaktadırlar. Gelişimleri ve büyümeleri açısından uyku durumları oldukça mühimdir. Bilhassa uyudukları süre içerisinde vücutlarının büyüme hormonu salgılamaları sebebiyle mutlaka uyku düzenlerinin olması gerekir. Yenidoğan bebeklerde uyku sorunu mutlaka çözülmesi gereken ve sonuçları açısından oldukça ciddi konular arasında yer almaktadır.

Uzun süreli uyuyamama problemleri için mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekecektir. Sağlık kuruluşlarından önce uyku sorununun çözülmesi için uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Fakat bebeğinizin herhangi bir alerjik reaksiyonlar almaması için kullandığınız bitkilere ayrıyeten önem göstermeniz gerekmektedir. Bebeğinizi uyutmadan önce yapacağınız masajlar rahatlamasına ve daha hızlı şekilde uykuya dalmasına yardımcı olabilecektir. Yapacağınız masajların daha etkili sonuçlar vermesi için aşağıdaki ürünleri kullanabilirsiniz:

 • Sandal ağacı yağı,
 • Bergamot yağı,
 • Mercanköşk yağı,
 • Sedir ağacı yağı,
 • Lavanta yağı,
 • Kabe samanı yağı,
 • Ylang ylang yağı.

BEBEKLERDE REZENE ÇAYI UYKU YAPAR MI?

Bebeklerde uyku sorunu bitkisel çözüm önerileriyle aşılabileceğini düşünmek kısmen doğrudur lakin zamanlama oldukça önemlidir. 6 aydan küçük olan bebeklere anne sütü haricinde hiçbir besin verilmemelidir. 6 aydan küçük bebekler gaz sancısı, kolik gibi sorunlar yaşadığında bu rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen rezene, anason gibi çaylar bebeğe verilmemeli, anne sütü yoluyla bebeğe geçeceği için anne tarafından içmelidir. Rezene çayının anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu da unutulmamalıdır. Papatya, ıhlamur ve nane limon gibi bitki çayları bebeklere 6. ay sonrası ve doktora danışarak verilmelidir.

BEBEKLERDE UYKUYA DALAMAMA HAKKINDA ÖNERİLER

 • Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi çok önemli. Güvende olduğunu hissetmeyen bebek uykuya dalamaz veya dalmakta zorlanır. Biz ebeveynler açısından duruma bakacak olursak, eğer bir kaygı, stres içerisinde isek o gece uykuya anında geçiş yapamayız ve deliksiz bir uyku uyumamış oluruz. Bebeğiniz huzurlu ve güvenli bir ortamda daha rahat uykuya dalar ve sağlıklı bir biçimde uykusunu almış olur.
 • Oyun ve hareket ihtiyacını karşılamanız da çok önem arz etmektedir. Bebeğinizle dışarda yeterince vakit geçirmiyorsanız, suyla ve toprakla haşır neşir değilse, sürekli tedirgin bir biçimde onu keşfedebileceği şeylerden uzak tutuyorsanız; bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uyumasına da bilmeden engel olmuş olacaksınız.
 • Ebeveynlerin kafein içeren içecekler, çikolata, çay kullanımını azaltması gerekmektedir. Bu besinler hem gaz yapar hem de bebek üzerinde uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir