Anason Çayı Bebeklerde Uyku Yapar mı, Ne İşe Yarar?

Anason tohumu çayı bebeklerde uyku ve gaz için faydalı mı?

Çoğu annenin de bildiği gibi bebeklerdeki gaz ve uyku problemi ebeveynlerin keyfini kaçıran mutlak olaylardandır. Bu problemi çözmek için doğal yollar ve bitkisel çözümler aramaya çalışırız.

Anason tohumu çayının bebeklerde uyku ve gaz problemine çok iyi geldiği söylenmektedir. Bu makalemizde, anason çayının bebeklerde uyku ve gaz için faydası var mı, yeni doğan bebeklerde anason çayı kullanılır mı, bu sorulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Eğer bebeğiniz 3 aylıktan büyük ve ek gıdaya başlamış ise günde yarım çay bardağını geçmeyecek şekilde, güne bölerek anason çayı verilebilir. Bebeğinize anason çayını vermeden önce lütfen doktorunuza danışmayı unutmayın. Bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Doktorunuza danıştıktan sonra anason çayını bebeğinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklere anason verilir mi?

Yeni doğan 1,2,3 aylık bebeklere doğrudan anason tohumu çayı verilmesi uygun görülmemektedir. Yeni doğan bebeklerde anason tohumu çayını annenin kullanması daha uygundur.

Anason tohumu çayı kullanan annelerde prolaktin miktarında artışla beraber süt miktarının da artığı gözlemlenmiştir. Bebeğe anne sütünden geçerek gaz sancısını azaltmaya yardımcı olur. Anason tohumu, bebeklerin kolik ve sindirim sisteminin güçlendirilmesinde de yardımcı olarak rol oynar.

Bazı doktorlar 3 aylık bebekler için anason çayının damla olarak doğrudan bebeğe verilmesini uygun görmektedirler. Lütfen yeni doğan bebeğinize doğrudan kullanmadan önce doktoruna danışın.

Bebekler için anason çayı tarifi

1 su bardağı suyu cezvede kaynatın. Kaynamış suyun içine demlenmek üzere 1 çay kaşığı anason tohumu ekleyin. 15 dakika kadar demlendikten sonra çayı süzün. Süzdüğünüz çayı ılık bir şekilde bebeğinize verebilirsiniz. (Günde 1 çay bardağından fazla vermeyiniz.)

Anneler için anason çayı tarifi

1 su bardağı suyu cezve yardımı ile kaynatın. Kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı anason tohumu ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. (Günde 1 su bardağından fazla tüketmeyiniz.)

Son olarak…

Evet, bu makalemizde anason çayının bebekler için faydalarına ve zararlarına değinmiş olduk. Doktor kontrolünde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu mucizevi bitki bebeğinizin gaz sancılarına son vereceği gibi uykusunu da düzenleyebilir.

Bebeğiniz ile sağlıklı mutlu zamanlar geçirmeniz dileği ile :)…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir