Doğru Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır ? – El ve Ayak

Doğru tırnak kesimi hakkında bilgi sahibi olması gereken insan sayısı gerçekten çok fazla. El ve ayak bakımında yaptığımız yanlışların acısını yine el ve ayaklarımız çeker. Tırnaklarımızın da saçımız gibi uzadığını unutmayalım.

Uzayan tırnaklarımıza periyodik tırnak bakımı yaparak, tırnakların bakımlı ve sağlıklı olduğundan emin olmalıyız.

Temiz ve bakımlı ellere kimin ihtiyacı olmaz ki ?

Doğru kesilmeyen tırnaklar zamanla biçim değiştirerek şeytan tırnağı ve tırnak batması denilen sorunlar ile karşılaşmanızı sebebiyet verir.

Önerilen Yazı:Ayak mantarına bitkisel çözüm – Evde tedavi !

Estetik olarak kötü duran ve acı veren bu tarz sorunlar, yanlış tırnak kesiminden meydana gelmektedir. Bu hastalık eğer ayağınız da var ise tırnağınızı tamamen çektirmeye kadar gidebilir.

Yani tırnağınıza bakmaz iseniz acısı büyük olur Canlar. Yeterince bilgilendirdim bence 🙂

Bu yazımda cevaplarını bulacağınız sorular;

  • Ayak tırnak kesimi nasıl olmalı ?
  • El tırnak kesimi nasıl olmalı ?
  • Doğru tırnak kesimi nasıl olmalı ?

Doğru Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır ?

Tırnaklar yumuşak ikin kolay kesileceği gibi yumuşak halde iken kırılma şansı çok daha azdır. Tırnak kesmek konusunda tırnaklarınıza özel bir görünüm katabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey küçük bir kovaya ılık su doldurmak. El ve ayak tırnaklarınızı ılık su yardımı ile iyice yumuşatın. Elleriniz suyun içinde 5 ila 7 dakika arası beklesin. Ayak parmakları ve ayak tırnakları kendiliğinden gevşeyerek eski sert tırnak halinden eser kalmayacak.

Tırnak makasının paslı olmadığından emin olun. Keskin olması gerekmektedir. Ellerinizi ve ayak parmaklarınızı kurulayarak kesme işlemine geçiş yapın.

Ayak tırnakları: Düz biçimde kesilmelidir.

El tırnakları: Oval biçimde kesilmelidir.

Sağlıklı tırnaklar için bu şekilde kesmeniz en doğrusu canlar.

Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır ?

Tırnaklarımızı kesmeden önce ılık su ile yumuşatma işlemi yapmıştık ya hani. İşte törpüleme işleminde de onun tam tersini yapacağız.

Yani tırnakların sertleşmesini bekleyeceğiz Canlar. Bunun sebebi ise sert yapıda iken tırnakları törpülemek daha fazla verim sağlamakta.

Son olarak

Tırnak törpüsü işlemi de bitti ise son bir şey kalıyor geriye. El ve ayaklarınızı iyice yıkamak. Bu işlem tırnaklarınızı kesmeniz ile birlikte açığa çıkmış olan bakterileri öldürerek. Ayağınızı ve elinizi zararlı bakterilerden korur.

El ve ayaklarınıza gereken değeri vermeniz dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir