Ananasın Sağlığa Faydaları Nelerdir? – Kilo Vermek

Ananas , sadece mükemmel lezzeti için değil aynı zamanda birçok meyveden ayrılmasını sağlayan sağlık avantajları için de tercih edilen, sulu bir tropikal meyvedir. Bünyesinde, bol miktarda antioksidan, magnezyum, lif, A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor ve folat yüklüdür.

İşte, ananasın sağlığa faydaları:

Sindirim Sistemi Hastalıklarına İyi Gelir.

Ananaslar, mide yanması ve bağırsak yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca, ananas suyu doğal bir müshil olarak iş görür ve bu nedenle kabızlığı tedavi eder.

Bağışıklığı Güçlendirir.

Ananas, içerisindeki C vitamini ile bağışıklık sisteminin düzgün işleyişi için büyük önem taşır. Vücudu virüslerden korur ve soğuk algınlığı, grip, kulak enfeksiyonları ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı direncini arttırır.

Mide Bulantısına İyi Gelir.

Araştırmalar, sabah ananas tüketen insanların mide bulantılarında özellikle de sabah kahvaltı saatlerinde meydana gelen bulantılarda kayda değer azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur.

Kilo vermek isteyen insanların kesinlikle diyet listesine ananası eklemesini öneririz. Çünkü, daha az kaloriye sahiptir ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ananas zayıflatır mı? Sorusuna yanıt vermiş olduk.

Hipertansiyonu Önler.

Ananasın düzenli olarak tüketimi, içerisinde potasyum ve az miktarda da sodyum yüklü olduğu için hipertansiyon diğer adıyla yüksek tansiyon riskini azaltır.

Enflamasyonla (İltihaplanma) Savaşır.

Ananas, doğal bir anti-inflamatuar olarak çalışan bromelain içerir. Yani iltihaplanmayla mücadele eder ve morlukları azaltmaya yardımcı olur.

Göz Sağlığını Geliştirir.

A vitamini açısından zengin olan ananas, göz sağlığını güçlendirir ve yaşlı insanlarda görme kaybının başlıca nedeni olan maküler dejenerasyona karşı koruma sağlar.

Kemikleri Güçlendirir.

Ananas, kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve magnezyumun iyi bir kaynağı olduğundan, özellikle büyüme çağında tüketilmesi güçlü kemiklere sahip olma anlamına gelir. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatır ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde önemli rol bir oynar.

Cilt Sağlığını Korur.

Ananas, hasarlı dokuları onarmaya yardımcı olan zengin C vitamini içeriği ve cilde doğal bir parlaklık kazandırması nedeniyle iyi bir cilt koruyucudur. Ayrıca, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır ve antioksidan içeriği sayesinde ciltteki yaşlılık belirtilerini azaltır. Ananası yemenin yanında, parçalayarak cildinize ovup 15-20 dakika sonra durulamak cildinize daha gözle görülür bir katkı sağlar.

Ağız Sağlığını Korur.

İçerdiği C vitamini sayesinde ananas, dişlerde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diş eti hastalığı riskini azaltır. Ayrıca araştırmalar, ananastaki bromelainin doğal bir leke sökücü olarak çalıştığını gösteriyor. Bu da daha beyaz dişler demek.

Ancak ananas gibi asidik gıdalar zamanla diş minesini yumuşatır ve diş hasarına yol açar. O yüzden ağzınızı iyice duruladığınızdan emin olun.

 

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments