Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir ? – Rutubet Önleyici

Rutubet ,en alt ve en üst katta oturanların sıklıkla karşılatığı bir sorun. Rutubet alan evler özellikle en üst kattaki dairelerdir. (Bir de açık terasınızı varsa yandınız demektir.)

Rutubetin sağlık açısından da bir çok zararı bulunmaktadır.


Rutubeti Önlemenin Yolları !

Rutubeti engellemek için ne yapılır? Sorusunun yanıtını şimdi vereceğiz Canlar. Bir kaç maddede evde rutubet sorununu önlemiş olacağız.

  • Evdeki nemi  gidermek için evinizi sık sık havalandırın. Kış aylarında bile evinizi sık sık havalandırmaya özen gösterin. (Evdeki nemi giderdiğiniz takdirde eviniz daha çabuk ısınacaktır. Bu da benden size bir tavsiye olsun :))
  • Yaz aylarında tüm pencereleri aynı anda açarak evinizi havalandırın. Rutubet riskini azaltmış olacaksınız.
  • Kalorifer peteklerinin önüne koltuk veya perde gibi şeyler koymaktan kaçınmalısınız.
  • Duş aldığınız zaman banyonun kapısını bir müddet açık bırakmalısınız. Bu sayede banyodaki rutubet kokusunun da önüne geçmiş olacaksınız.
  • Evin içinde çamaşır asmamalısınız.

Bu maddelere dikkat ettiğinizde rutubetten büyük ölçüde kurtulmuş olacaksınız.


Rutubet nasıl giderilir ?
Rutubet Lekeleri

Rutubeti önlemenin doğal yollarını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise rutubet giderici bazı sırlarımızı paylaşma zamanı.

Karbonat

Rutubetten kurtulmanın yollarından birisi karbonat. Karbonatı küçük torbalara koyarak evin belli köşelerine yerleştirebilirsiniz. Nemi büyük ölçüde gidermiş olacaktır.

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyunu kullanarak rutubet lekelerine elveda diyebilirsiniz. Çamaşır suyunu cam sil sprey şişesine koyunuz. Rutubetli bölgeye sıkın ve kurumasını bekleyin. Silmenize gerek yok. Sadece sıkmanız bile yeterlidir. Rutubetin nasıl yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Kolonyası

‘Çamaşır suyundan nefret ediyorum’ diyorsanız bu çözüm tam size göre. Limon kolonyasını rutubetli bölgeye sıkın ve sünger veya bez yardımı ile rutubetli bölgeyi silin. Rutubet kokusunu da yok edecektir.

Çay Ağacı Yağı

Temiz bir sprey şişesini su ile doldurun. 10 damla çay ağacı yağı damlatın. Rutubet kokusundan ve lekesinden kurtulacaksınız. 45 dakika kadar bir süre içinde çay ağacı yağının ne kadar etkili olduğuna sizde şahit olacaksınız.

Çay Ağacı Yağının Faydaları” yazıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılarım;

Yorum olarak tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1500
aybüke aycan
Ziyaretçi
aybüke aycan

Tavsiyelerinizi en kısa zamanda deneyeceğim Havva hanım… 🙂 Teşekkür ederim.