Hamilelikte Yanlış Bilinen 7 Şey

Hamileler için sürekli söylenen hurafeler sık sık gündeme gelmektedir. Hiç bir şekilde doğru olmayan bu sözler yüzünden anne adayını olumsuz etkileyip, rahatsız olmasına sebep olursunuz. Bazı kadınlar bu hurafelere inanarak garip davranışlarda bulunurlar.

Önerilen Yazı: Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik İle İlgili Yanlış Bilinenler ;

Grip Aşısı Yaptırmak Zararlıdır

Bilinenin aksine grip aşısı hamile bir kadını ve bebeğini hastalıklara karşı korur ve dirençli olmasını sağlar. Doktor tavsiyesi ile yaptırılan grip aşılarının hiç bir yan etkisi yoktur. Hamile kadınlar normal insanlara göre daha hassas bir dönemde oldukları için hastalıkları daha ağır geçirirler bu yüzden bu durumu önlemenin faydası vardır.


Balık Yemek Bebeğe Zararlıdır

Balık yemek tabi ki  bebeğe zararlı değildir. Aksine haftada en az iki kez balık tüketilmelidir. Bebeğin gelişimi ve göz sağlığı için çok önemli bir besin olan balık her fırsatta tüketilmelidir. Ton balığı, somon özellikle en faydalı olan balıklar arasında yer almaktadır.


Hamilesin İki Kişilik Yemelisin

Bu tabir çok saçma bir düşüncedir. Böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Bebek için fazla yeyip, fazla vitamin almalısın demek yanlıştır. Bebeği obeziteye kadar götürecek sağlık problemleri yaşamanıza sebep olur.


Saç Boyamak Bebeğe Zararlıdır

Hamileyken saçları boyatmak bebeğe hiç bir zarar vermez. En saçma hurafelerden birisidir. Normalde kullandığınız boyalar dışında bitkisel amonyaksız boyaları tercih ederek gönül rahatlığı ile saçlarınızı boyatabilirsiniz. Saç boyatırken dikkat etmeniz gereken tek şey kokusudur. Bu koku mide bulantılarına yol açarak sizi rahatsız edebilir. Boya yaparken daha ferah ortamlar tercih edebilirsiniz.


Hamileyken Seks Yapılmaz

Hamileyken seks yapmak bebeğe hiç bir zarar vermez. Bebek içeride rahim kasları ve plasentası sayesinde güvendedir ve korunur. Hamileyken tek sorun cinsel yolla bulaşan hastalığınız var ise bebeğe geçer bu yüzden prezervatif yardımı ile ilişkiye girebilirsiniz.


Karın Dik Büyüyorsa Bebek Erkektir

Bu durumda en saçma hurafelerden biridir. Böyle bir durum söz konusu bile değildir. Her kadının anatomi yapısı birbirinden farklıdır. Bebekler ona göre gelişir ve büyür. Cinsiyete göre farklı pozisyonlar söz konusu değildir. İçerideki pozisyonu ve hareketlerini bebekler kendileri seçmektedir.


Mide Ekşimesi Bebeğin Saçı Çıkarken Olur

Hamilelik zamanında hissettiğiniz mide yanması ve ekşimesi hormonlardaki mide kapakçıklarında ki gevşemelerdir. Bebeğin saçı çıkıyor anlamına gelmemektedir. Bu düşünce çok saçmadır.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments