tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Hamilelikte Mide Yanmasına En Etkili Çözüm

hamilelikte mide yanması

Hamilelikte mide yanması neden olur? Gebelikte mide ekşimesi nasıl hafifler?

Birçok kadın gebelik sırasında ilk defa mide asidi ve mide ekşimesi ile tanışır. Sık görülüp zararsız da olsa rahatsız edici ve sancı vericidir. Hamilelikte mide yanması neden olur? Mide yanması nasıl tedavi edilir? Tümü ve daha fazlası için makalemize göz gezdirmenizi tavsiye ederiz… 

Mide Yanması Nasıl Olur?

Mide yanması hamile kadınlar arasında oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Asitlik veya hazımsızlıkla birdenbire yanma hissine sebep olarak, göğsünüzde ağrıya neden olur. Hamilelikte mide ekşimesi yaşarsanız panik olmayın, yalnız göz ardı da etmeyin.

Asitlik, alt boğazınızdan sıklıkla göğüs kemiğinizin altına kadar uzanan bir yanma hissi olan mide ekşimesine sebep olabilir. Gebelik sırasında mide ekşimesi ve asitliği bedeninizdeki hormonal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanır.

Hamilelik esnasında, plasenta, rahmin (uterus) düz kaslarını gevşeten hormon progesteronunu üretir. Bu hormon aynı zamanda yemek borusunu mideden ayırt eden ve gastrik asitlerin boruyu geri çekmesini sağlayan valfi de yatıştırır. Bu, mide ekşimesi olarak bilinen rahatsızlık verici yanma hissine sebep olan şeydir.

Progesteron ayrıca midenin dalga benzeri kasılmalarını geciktirir, sindirimi yavaşlatır ve asitliğe neden olur.

Daha sonraki gebelikte, büyüyen bebeğiniz o kadar büyük olur ki etraftaki organlar bazı zamanlar sıkışır. Bu, midenizden midenizin bağırsaklarına olan hareketlerini yavaşlatarak asiditeye sebep olabilir. İlaveten mideden mide asitlerini yemek borusuna doğru yollayarak mide ekşimesine yol açabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Mide yanmaları genellikle reflü olarak ifade edilir ve bu durum ağza acılı su gelmesi şeklinde tanımlanır. Hamilelik döneminizin sonlarına doğru rahim (Uterus) daha fazla büyüme gösterdiğinden, mideye olan baskı çoğalacak dolayısıyla mide yanmalarınız da artacaktır.

Anne adaylarının birkaçında bu sorunlar erken hamilelik döneminde başlar. Hamilelik döneminin getirilerinden olan mide yanması, tam göğsün ortasından boğaza kadar uzanan kısımda sıcak bir şey yakıyormuş hissiyatı verir. Mide yanması yani reflü rahatsızlığı anne adaylarında dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler göstermektedir; boğazda ağrı, öksürük, göğüste ağrı, soluk alıp vermede ses gelmesi gibi belirtiler de mevcutsa uzman bir doktora kapsamlı muayene olması gereklidir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Hafifletilir?

Tamamen giderilmese de hamilelikte mide yanması oluşumunu en aza indirmeye çalışabileceğiniz şeyler vardır:

– Yağlı veya baharatlı yemekler, çikolata, turunçgiller, alkol ve kahvenin mide yanmasını arttırdığı bilinmektedir. Rahatsızsanız, bir süre bu yiyeceklerden uzak durun.

– Karbonatlı veya gazlı içecekler yerine su tüketebilirsiniz.

– Yüksek seviyelerde tuz, koruyucu madde ve katkı maddesi içerdiğinden, hazır gıda ve domates ketçap, turşu gibi işlenmiş yiyecekleri tüketmeyin.

– Bir bardak soğuk süt ya da bir kase yoğurt, mide ekşimesi ve asitliği için iyi bir çözüm olabilir. Bir bardak papatya veya zencefil çayı da mide yanmasını rahatlatabilir.

– Alternatif tıpçılar reflü ve mide ekşimesi semptomlarını rahatlatmak için nane çayını önermektedir. Fakat, diğer bitkisel çaylar gibi nane çayı, gebelik sırasında kontrollü tüketilmelidir.

– Az ve sık besin tüketin. Yemeklerinizi iyice çiğneyin. Yemekler arasındaki uzun vakit aralıkları mide yanmasına yol açabilir.

– Yemek sırasında fazla miktarda sıvı tüketmekten kaçının. Hamilelik süresince günde 8 ila 12 bardak suyu sadece öğünler arasında içmek ehemmiyetlidir.

– Yemeğinizi uyumadan üç saat evvel bitirmeye çalışın. Bazen yatmak, mide ekşimesine sebebiyet verebilir, çünkü yatarken asitler midenizin dışına çıkabilir. Geç yenen akşam yemeğinin ardından, en az bir saat boyunca uzanmamaya, yatmamaya çalışın.

– Çoğu antasit hamilelikte güvenli kabul edilir. Antasitler, mide ekşimesi olan hamile kadınlarda yüzde 50 oranında semptomları rahatlatmada etkilidir. Bununla beraber, hamilelikte sodyum bikarbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitleri kullanmanız önerilmemektedir.

– Sigara içmek asitliği ve mide ekşimesini çoğaltır. Sigara tüketimi de hamileliğinizde birçok komplikasyona sebep olur. Kendiniz sigara kullanmasanız bile, sigara dumanına maruz kalmak da bazı rahatsızlıklara yol açacaktır.

Mide yanmasını önlemenin yolları
Mide yanmasını önlemenin yolları

 

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler:

 • Lifli gıdalar (badem, elma, muz, şeftali, yulaf kepeği, gevrek ekmek, kepekli çavdar unu, fıstık, mercimek)
 • Ilık süt
 • Armut
 • Elma
 • Badem
 • Ilık su
 • Yoğurt

Hamilelikte mide yanmasına sebep olan yiyecekler:

 • Meyve Suyu
 • Greyfurt
 • Portakal
 • Domates suyu
 • Salça
 • Çikolata
 • Asitli, gazlı ve kafein içeren içecekler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir