Hamilelikte Dereotu Yenir Mi? – Faydaları Nelerdir?

Birçok kadın hamilelik sırasında dereotu veya dereotu turşusu tüketmek isteyebiliyor. Bununla birlikte gebelikte dereotu kullanımının ne kadar güvenli olduğunu bilmedikleri için tüketmekten vazgeçebiliyorlar. Eğer sizinde hamilelikte dereotu yeme hakkında endişeleriniz varsa lütfen yazımızı sonuna kadar okuyun.

Hamilelikte Dereotu Yenir Mi?

Evet, hamilelik sırasında dereotu az miktarda tüketilebilir. Günlük 1 tutamı geçmeyecek şekilde tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Her şeyin fazlası zarar olduğundan hamilelikte dereotu tüketiminin fazlası da zararlıdır. Dereotu fazla tüketildiğinde menstrüasyona neden olabilir ve gebeliği riske sokabilir. Ayrıca konsantre dereotu yağı kullanımından da kaçınmanız gerekmektedir.

Kararınca kullanılan dereotunun faydaları da çoktur. Dereotu yaprakları ve tohumları size birden fazla rahatlatıcı tıbbi etki sunar.

Hamilelikte Dereotu Yemenin Faydaları

Hamilelikte Dereotu Yemenin Faydaları

Hamilelikte dereotu tüketiminin birçok faydası vardır demiştik. Şimdi o faydalardan biraz bahsedelim.

Bakteriyel Enfeksiyonlardan Korur:

Hamilelikte dereotu kullanımı sizi zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Bitkinin anti-bakteriyel etkileri, bakteri ve buna bağlı hastalıkların büyümesini ve genişlemesini önler.

Kemik Sağlığını Destekler:

Dereotu, kalsiyum bakımından zengindir ve sizi kemik mineral kaybından koruyan hayati bir minerale sahiptir. Bu bitki sizi hamilelik sırasında osteoporoz riskinden korur. Yaralanan kemiklerin onarılmasını sağlar ve kemik sağlığınızı arttırır.

Kolesterolü Düzenleyicidir:

Hamilelik döneminde yemeklerin yanında dereotu tüketimi, kandaki kolesterol değerlerinizi ve glukoz seviyelerinizi büyük ölçüde düzenlemeye yardımcı olur.

Demir Eksikliği İçin Dereotu:

Dereotu yaprakları zengin bir demir kaynağıdır. Bu nedenle, hamilelikte dereotu tüketimi demir seviyenizi ve hemoglobini önemli ölçüde arttırmanıza yardımcı olur. Anemi ve yorgunluk gibi semptomları etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur.

Dereotunun Detoks Etkisi:

Dereotu hamilelikte vücudunuzu güvenli bir şekilde detoks etmenize yardımcı olacak. İyi miktarda magnezyum içerdiği için kemikleriniz için de faydalıdır. Bitkinin güçlü antioksidan özellikleri; sağlıklı, ışıldayan bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Dizanteri Tedavi Edici:

Mantar enfeksiyonuna bağlı dizanteri hastalığını tedavi edici etkisi vardır. Diyetinize dereotu eklemek, hamilelik sırasında dizanteri nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Bir dezenfektan görevi görür ve mantar enfeksiyonlarını etkili bir şekilde inhibe eder (önler).

Hamilelikte Dereotu Yemenin Bebeğe Faydası

Dereotu aynı zamanda çok iyi bir çinko kaynağıdır. Çinko, hızlı hücre büyümesine yardımcı olan ve gelişmeyi destekleyen hayati bir mineraldir. Hamilelik sırasında dereotu tüketmek, çinko eksikliği riskini önler ve doğmamış bebeğinizin uygun şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlar.

Ancak fazla tüketimi bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi annenin sağlığını da riske atar. Fazla tüketmekten kaçınmalısınız.

0 0 vote
Article Rating
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aysu
Aysu
23 Ağustos 2019 17:21

Gebelikte dere otu yenir mi diye soruyordum kendi kendime çok teşekkürler yazı için. Emeğinize sağlık.