Bebeklerde Kabız Yapan Yiyecekler – Sindirim Dostu

Bebeklerde Kabız Yapan Besinler – Meyveler!

Önceki yazımızda bebeklerde kabızlık nasıl geçer bahsetmiştik. Şimdiyse bebeklerde kabızlık yapan yiyeceklerden bahsedeceğiz Canlar  🙂 .

Önerilen Yazı: Bebeklerde kabızlık nasıl geçer ?

Öncelikle bebeğinizin günlük olarak yeteri kadar su içtiğine emin olmalısınız. Bebek, bol su içtikçe kabızlık problemi de azalmış olacak.

Sulu yemeklerden de bol bol tüketmesine olanak sağlamalısınız. Bağırsaklarını canlı tutacak ve kabızlığı önleyecektir.

Bebeklerde kabızlık yapan yiyeceklere birkaç soru ile cevap vermeye çalışacağız;

Bebeklerde armut kabız yapar mı ?

 • Armut, bebeklerde kabızlık yapmaz. Sobitol ve lif açısından zengindir. Bebeklerde kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Bebeklerde ceviz kabız yapar mı ?

 • Lif oranı yüksek olan ceviz, bebeğinizin bağırsaklarına iyi gelecektir. Ceviz, bebeklerde kabızlık yapmaz. Bebeklerde kabızlığı önleyici besinler arasındadır.

Bebeklerde muz kabız yapar mı ?

 • Aşırı muz tüketimi kabızlık yapmaktadır. Kabız olan bebeklerde dışkı hacmini artırarak kabızlığı daha da ileri seviyelere sürükleyebilir.

Bebeklerde patates kabız yapar mı ?

 • Patatesi doğru kullandığınız takdirde kabızlığı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Haşlanmış patates bağırsakları iyileştirir. Haşlanmış patatesi yedikten sonra üstüne ılık su içmeniz şarttır.

Bebeklerde Kabızlık Giderici Çorba Tarifleri için tıklayın

Bebeklerde pekmez kabız yapar mı ?

 • Keçi boynuzu özü pekmezinin kabızlığı iyileştirdiği bilinmektedir. Sabah ve akşam olmak üzre bebeğinizin yaşına bağlı olarak 1 çay kaşığı veya 1 tatlı kaşığı pekmez içirebilirsiniz. Bebeklerde kabızlığı önleyen yiyecekler arasındadır.

Bebeklerde irmik kabız yapar mı ?

 • İrmik yapısı itibariyle kuru olduğu için bebeklerde kabızlığa neden olabilir. Bu durum irmiği nasıl kullanacağınıza da bağlıdır. Yani lapa veya katı kıvamda bir yiyecek yapılacaksa bol su ile tüketilmelidir aksi takdirde kabızlığa sebep olacaktır. İrmik için, bebeklerde kabız yapan yiyecekler arasında diyebiliriz.

Bebeklerde yoğurt kabızlık yapar mı ?

 • Yoğurt, bebeklerde kabız yapan yiyecekler arasındadır. Süt ürünlerinin geneli bebeklerde kabızlığa sebep olmaktadır. Yani anne sütü hariç kullanılan sütler(İnek sütü) bebeğinizde kabızlık yapabilir.

Bebeklerde elma kabız yapar mı ?

 • Doktorlar tarafından ishal ve kabızlığa karşı önerilen yiyecekler arasındadır. Bebeklerde kabızlığı önleyici etkisi vardır. Mide dostudur.

Bebeklerde çikolata kabız yapar mı ?

 • Evet, çikolata bebeklerde kabızlığa yol açmaktadır. Çikolatayı çok seven bebekler için bu durum biraz zor :). Az tüketilmesi halinde kabızlık problemi yaşamazsınız.

Bebeklerde rezene çayı kabız yapar mı ?

 • Rezene çayı sindirim sistemi dostu olduğundan rahatlıkla bebeğinize içirebilirsiniz. Bebeklerde kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yeni doğan bebeklere dahi sık sık olmamak kaydı ile verebilirsiniz. (15 günlükten büyük bebekler tüketebilirler.)

Mercimek çorbası bebeklerde kabız yapar mı ?

 • Mercimek çorbası sindirim sistemi dostudur. Lifli yapısı itibariyle bağırsakları yumuşatacaktır. Bebeklerde kabızlığı önleyecektir.

Bebeklerde ekmek kabız yapar mı ?

 • Aşırı beyaz ekmek tüketimi bebeklerde kabızlığa yol açabilir. Aşırıya kaçmamak kaydı ile kepekli ekmek veya çavdar ekmeği tüketilebilir.

Bebeklerde havuç kabız yapar mı ?

 • Bebeğinize yedirmeden önce havucu tadın. Eğer havuç yeterince su içeriyorsa yani yerken kuru havuç hissiyatı vermiyorsa bebeğiniz tüketebilir. Havucun ishal giderici özelliği de vardır.

Bebeklerde pirinç unu kabız yapar mı ?

 • Evet, pirinç unu kabızlığa sebep olmaktadır. Yeni anne olduğum dönemlerde sütüm yetmediği zamanlar pirinç unundan mama yapar yedirirdim. Ertesi gün kesinlikle kabız olurdu. Doktorumuz mısır nişastasını tavsiye etmişti.

Bebeklerde Kabızlık Giderici Çorba Tarifleri için tıklayın

Bebeklerde kabızlığı önleyen yiyecekleri ve kabız yapan yiyecekleri genel olarak sizinle paylaşmış olduk. Tavsiyelerinizi ve sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Önerilen Yazı: Bebeklerde pişik yapan yiyecekler !

Önerilen Yazı: Bebeklerde pişik nasıl geçer? – Bitkisel Çözüm

Yorumlarınızı bekliyorum Canlar. Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir